راه اندازی کسب و کار خانگی و ایده‌های پولساز برای کسب درآمد در خانه

راه اندازی کسب و کار خانگی و ایده‌های پولساز برای کسب درآمد در خانه


امروزه حرکت کسب و کار ها به سمت تکنولوژی، زمینه راه اندازی کسب و کار در خانه را برای افراد فراهم کرده است. کسب و کار در خانه یکی از بهترین انتخاب های راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم است همچنین نداشتن رئیس و عدم محدودیت زمانی و مکانی به جذابیت کار در خانه افزوده است. این موضوع هیچ ربطی به زن یا مرد بودن ندارد. طبیعتا کار در خانه هم مانند هر کار دیگری مزایا و معایب خودش را دارد که همین امر باعث شده طرفدار و مخالف هایی داشته باشد. شاید فکر کنید که می خوام این مطلب را با معرفی کار در منزل یا مشاغل خانگی شروع کنیم، اما خوشبختانه این پدیده به حدی همه گیر شده است که نیازی به معرفی این موضوع نیست؛ پس مستقیم به سراغ نحوه شروع کار در این حوزه می رویم.

۱۰ گام برای شروع کار در منزل

علایق و عادات رفتاری شما در در شروع کسب و کار تاثیر بسیاری دارد که همین امر باعث نتیجه گیری متفاوت بین افراد در یک حوزه فعالیت می شود. ممکن است جایی شنیده باشید که در کسب و کار خانگی هرطور که دوست دارید می توانید عمل کنید اما اگر می‌خواهید در حوزه کسب و کار خانگی موفق باشید، باید ده گام مشخص شده در زیر را طی کنید:

۱۰ گام برای شروع کار در منزل


۱- یک هدف برای خودتان مشخص کنید

در نگاه اول شاید فکر کنیم کار در خانه نیازی به هدف گذاری ندارد و بدونه برنامه وارد این کار بشویم و تصور کنیم خیلی راحت به در آمد می رسیم.اما کار در خانه هم مثل کارهای دیگر نیازمند به هدفگذاری و برنامه ریزی است. پس اولین گام هدف گذاری و برنامه ریزی برای کسب وکارتان است. خب برای ملموس تر شدن این مقاله فرض می کنیم شما یک گرافیست هستید و فعالیت در حوزه گرافیک را هدف قرار داده و برایش برنامه ریزی می کنید.

۲- وارد یک حوزه سودآور شوید

در گام دوم باید یک حوزه فعالیت پرسود و درآمدزا انتخاب کنید. توجه داشته باشید وقتی کار در خانه را انتخاب کرده اید باید درامد حاصل از این کار، نبود کار ثابت را جبران کند. پس اگر حرفه یا تخصصی دارید باید بدانید بازار به کدام قسمت از تخصص شما نیاز دارد و اگر می خواهید حرفه‌ای را یاد بگیرید حتما به بازارکار آن توجه کنید. برای مثال شما به عنوان یک گرافیست می‌توانید وارد یکی از حوزه‌های طراحی لوگو، بروشور، ست اداری و طراحی رابط کاربری سایت شوید.

۳- مشتریان هدف خود را بشناسید

در دو مرحله قبل مشخص شد که هدف گذاری شما به چه صورت است و دقیقاً می‌خواهید در چه حوزه فعالیت داشته باشید. اما در این مرحله باید مشتریانی که به محصول و خدمات شما نیاز دارند را پیدا کنید. شما می توانید برای جذب مشتری از تبلیغات در اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده کنید. یکی از راه های پیدا کردن مشتریان مرتبط با حوزه کاری شما پیدا کردن رقیب های خود در اینستاگرام است؛ شما می توانید فالوورهای رقیبان خود را فالو کنید تا با شما اشنا شوند.

۴- چند نمونه کار حرفه‌ای ارائه دهید

در همه کسب و کارها می توانید ببنید که بهترین و ارزانترین محصولات و خدمات خود را در معرض دید قرار می‌دهند. شما هم همین کار را برای کسب و کار خانگی خود انجام دهید یعنی چند نمونه کار اماده کنید و انها را به مشتریان خود معرفی کنید. این نمونه کار حتما نباید یک پروژه اصلی باشد؛ شما میتوانید پروژه های تمرینی خوب خود را به آنها معرفی کنید.

۵- قیمت خدمات و محصولات خود را هوشمندانه مشخص کنید

باید قیمت خدمات و محصولات خود را به شکل رقابتی و متناسب با زمان و هزینه هایی که پروژه مصرف می کند انتخاب کنید. اگر تازه کار هستید، در ابتدا قیمت کمتری در نظر بگیرید و پس از پیشرفت به سراغ قیمت‌های بالاتر بروید.

۶- یک پروفایل یا وب سایت با کیفیت برای خودتان ایجاد کنید

فعالیت در منزل شما را از دید جامعه پنهان می کند برای همین باید هر طور که می توانید خودتان را به دیگران معرفی کنید و ارتباط بگیرید. برای جبران این موضوع شما باید یک پروفایل اجتماعی برای معرفی توانایی‌ها و خدمات خود و در کنار آن یک وب سایت با کیفیت هم داشته باشید. این دو به شما کمک می کنند تا قابلیت‌ها و توانایی‌های خود را با کمترین واسطه و بهترین حالت در معرض دید مشتریان قرار دهید.

۷- در انتخاب مشتریان اولیه خود حساسیت به خرج دهید

احتمالا بعد از مدتی، مشتریان زیادی به شما پیشنهاد کار خواهند داد که پروژه بعضی از آنها ساده و ارزان، سفارش برخی دیگر پیچیده و خیلی گران، و سفارش برخی نیز حالت معمولی و قیمت متوسطی دارد. بهتر است اولین مشتریان خود را از پروژه‌های ارزان و یا پروژه‌های معمولی انتخاب کنید تا پس از کسب تجربه و با اعتماد به نفس بیشتر در کار به سراغ پروژه های بزرگ و پیچیده بروید. این موضوع باعث می‌شود سابقه و نمونه کارهای خوبی در زمینه فعالیت خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید:  آموزش بازاریابی و راه اندازی کسب و کار با اینستاگرام


۸- سعی کنید به شیوه‌های مختلف مشتریان بالقوه خود را خطاب قرار دهید

همزمان که پروژه ها را تکمیل می کنید، باید منابع مختلف برای به دست آوردن مشتری بالقوه شناسایی کنید و با فعالیت در آنها، به مرور زمان مشتریان خود را جایگزین کنید. هیچ وقت به پروژه دائم یا بلندمدت دل نبندید و مطمئن باشید که یک پروژه بالاخره تمام خواهد شد.

۹- کارهای خود را اولویت بندی کنید

زمانی که تعداد پروژه های شما افزایش پیدا کند باید اولویت بندی را در نظر داشته باشید و سعی کنید پروژه‌ها را با توجه به اهمیت و قیمت آنها انجام دهید. مشتریانی که پروژه‌های بلند مدت و با قیمت بالاتر به شما پیشنهاد می‌دهند، باید در اولویت اول قرار گیرند.

۱۰- یادگیری را متوقف نکنید

از آنجایی که علم هر روز در حال پیشرفت است و شما برای اینکه بتوانید با جدیدترین متدها پروژه‌ ها را تکمیل کنید و کسب درآمد کنید باید به طور مداوم در حال یاد گیری باشید و اطلاعات خود را افزایش بدهید.

ایده‌هایی برای راه اندازی کار در خانه


ایده‌هایی برای راه اندازی کار در خانه

در قسمت قبلی مسیر شروع کسب و کار خانگی را عنوان کردیم و اگر شما حرفه یا تخصصی داشتید الان می دانید که باید وارد کدام حوزه بشوید و چه کارهایی انجام دهید. اما این بخش را هم اضافه کردیم تا کسانی که هیچ ایده‌ای برای راه اندازی کسب و کار خود ندارند. ما سه حوزه را برای فعالیت شما پیشنهاد می‌دهیم ولی قبل از معرفی ایده‌ها بهتر است با دو مفهوم آشنا شوید:

کسب و کار اینترنتی: کسب و کارهایی که در بستر اینترنتی فعالیت می‌کنند و کارگزار و کارفرما از طریق اینترنت داد و ستد انجام می دهند کسب و کار اینترنتی گفته می شود. مثلا: دیجی کالا .

فریلنسری: می‌تواند معنای دیگری از کسب و کار خانگی باشد. فریلنسرها پروژه‌های مختلف را بدونه وابستگی به هیچ شرکت یا گروهی انجام می‌دهد که اکثر این پروژه ‌ها به صورت دور کاری هستند. مثل: طراحی سایت، مترجمی، نویسندگی و… .

۱- کسب و کار تولیدی

طراحی سایت انجام دهید: همه کسب و کارها و بعضی از افراد جامعه به داشتن یک سایت نیاز دارند این می‌تواند یک جامعه بالقوه به عنوان مشتری برای شما ایجاد کند. البته طراحی سایت نیاز به تخصص دارد و مجبور هستید که چند دوره را بگذرانید.

اپلیکیشن گوشی هوشمند بسازید: یکی از پردآمدترین تخصص‌ها ساخت اپلیکیشن موبایل است که شما هم میتوانید از دیگران پروژه بگیرید و اگر خودتان ایده دارید می‌توانید ایده خود را پیاده سازی کنید و آن را در اینترنت به فروش برسانید. البته ساختن اپلیکیشن برای موبایل نیاز به دانش برنامه نویسی دارد که شما با شرکت در کلاس‌های برنامه نویسی می‌توانید شروع به ساختن اپلیکیشن کنید.

وبلاگ نویسی کنید: اگر به حوزه‌ای علاقه مند هستید و دست به قلم خوبی دارید می‌توانید وبلاگ نویسی انجام دهید. به این صورت که مطالبی را که خودتان خوانده‌اید را به صورت بازنویسی شده یا خلاصه شده در وب سایت خود قرار دهید و به عنوان نویسنده در وبسایت دیگران فعالیت کنید.

کارهای گرافیکی انجام دهید: اگر یک گرافیست هستید می‌توانید طرح‌هایی که طراحی کرده‌اید را در اینستاگرام و یا وب سایت خود منتشر کنید و با تبلیغات خودتان را به دیگران معرفی کنید.

یک مجله اینترنتی ایجاد کنید: اگر می توانید مطالب خوب و جذاب تولید کنید، با داشتن یک سایت میتوانید بخش VIP در سایت خود ایجاد کنید تا کاربران در ازای پرداخت مبلغی به بخش VIP دسترسی پیدا کنند.

۲- کسب و کار خدماتی


مترجمی و نویسندگی کنید: مترجمی و نویسندگی را در بندهای قبلی توضیح دادیم، اما اگر در ترجمه زبانهای خارجی تبحر دارید، پیدا کردن مشتری در این زمینه برای شما چندان سخت نیست و به راحتی می‌توانید در این حوزه فعالیت کنید. برای این کار تنها به یک سیستم کامپیوتری معمولی نیاز دارید و مهارت خاص دیگری نیاز نخواهید داشت.

در حوزه گرافیک وب‌سایت خدمات ارائه دهید: در بند اول اشاره شد که می‌توانید در طراحی سایت فعالیت کنید. اما گاهی یادگیری کدنویسی در طراحی سایت و زبان‌های مختلف برای شما سخت است و بیشتر ترجیح می‌دهید یک طراح گرافیک باشید. با توجه به اینکه صاحب سایت‌ها به طراحی گرافیکی سایت خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، این بهترین فرصت برای شما در زمینه کار در منزل به کمک اینترنت است.

فعالیت‌های مربوط به سئو انجام دهید: این می‌تواند بهترین گزینه ممکن برای افراد آشنا با سئو و بهینه سازی سایت باشد. با توجه به اینکه شخصاً این مورد را نیز تجربه کرده‌ام، به شما اطمینان می‌دهم که مشتری کافی برای کار خود پیدا می‌کنید و به مرور زمان به سطحی می‌رسید که خود شما نیز می‌توانید به عنوان یک سئوکار حرفه‌ای فعالیت کنید. راستی درآمد این مورد از دو کارمند معمولی هم بیشتر است!

بیشتر بخوانید:  ۱۰ کسب و کار اینترنتی برتر ایرانی در سال ۹۸


در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات کنید: حضور میلیونی کاربران در شبکه‌های اجتماعی باعث شده است که شرکت‌های بزرگ به فکر تبلیغات در این شبکه‌ها باشند. پس اگر به دنبال کار در منزل هستید، در شبکه‌های اجتماعی مختلف یک حساب کاربری ایجاد کنید و سعی کنید از شیوه‌های مختلف به جذب کاربر بپردازید. به مرور زمان که تعداد فالوور و دنبال کننده‌های شما زیاد شد، می‌توانید به عنوان بازاریاب اینترنتی مؤسسات مختلف فعالیت کنید.
مقاله مرتبط: چگونه با استفاده از شبکه های اجتماعی سایت خود را سئو کنیم؟

دستیار اینترنتی شوید: تا حالا برای شما پیش آمده که پدرتان از شما بخواهد که به عنوان یک همراه به او کمک کنید؟ دستیار اینترنتی هم به همین صورت است. در واقع شما بدون اینکه در محل کار حضور داشته باشید، تمامی کارهای مربوط به افراد پر مشغله را انجام می‌دهید و به صورت اینترنتی دستیار او هستید. این مورد هم به اندازه کافی درآمد دارد و هم به شما وقت کافی برای سایر کارهایتان می‌دهد.

برای یک شرکت مدلینگ انجام دهید: شاید شما خیلی سخت می‌گیرید! ولی اگر در اینترنت کمی جستجو کنید و ببینید که مدل‌هایی برای آدمهای چاق و لاغر، زشت و خوشگل وجود دارد، شما نیز امیدوار می‌شوید که وارد این حوزه شوید. در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و اینستاگرام، شرکت‌های فشن شو حضور دارند که به دنبال مدل برای لباس‌های خود می‌گردند. یکی از آنها را پیدا کنید و با پوشیدن لباس آنها، به تبلیغات برای محصولات آن در پیج خود بپردازید و از این طریق درآمد کسب کنید.

۳- کسب و کار خدماتی

به‌عنوان معلم خصوصی مجازی فعالیت کنید: اگر تاکنون تجربه مواجهه با دانش آموزان ضعیف در درس‌های مختلف مانند ریاضی، فیزیک، زبان انگلیسی و زبان عربی را داشته‌اید، این بهترین فرصت ممکن برای کار در منزل به کمک اینترنت است و می‌توانید به عنوان معلم خصوصی مجازی برای آنها فعالیت کنید. البته این شیوه برای کسانی که در یک زمینه خاص تخصص دارند مناسب است.

دوره آموزش مجازی برگزار کنید: دوره‌های آموزش مجازی می‌تواند شامل آموزش طراحی سایت، طراحی نرم افزار، آموزش از راه دور دروس و دوره‌های آموزشی مختلف باشد که با هزینه کمتری برگزار می‌شود و فرد نیازی به اجاره کردن دفتر یا کلاس نخواهد داشت. معمولاً درآمد این دوره‌های آموزشی پایین است و بازدهی آنها نیز بالاست.

مزایای کار در منزل


مزایای کار در منزل

در بالا تمام آنچه لازم بود از کسب و کار خانگی را بدانید به شما گفتیم. حال لازم است از مزایا و معایب این حوزه مطلع شوید تا با دید وسیع تری تصمیم بگیرید.

 • رئیس خودتان هستید: اگر همیشه از کار کردن برای دیگران متنفر هستید و داشتن یک بالاسری شما را ناراحت می کند، باید بدانید که در کسب و کار خانگی خودتان رئیس خودتان هستید.
 • ساعت اداری ندارید: بر خلاف کار کارمندی، کار خانگی ساعت کاری محدودی ندارد و هر چقدر که به خواهید می توانید کار کنید تا پول بیشتری بدست بیاورید.
 • محدودیت عمل ندارید: در کار خانگی شما هرطور که مایل باشید میتوانید کار کنید و محدود به بخشنامه و قوانین از پیش تعیین شده نیستید.
 • تعادل بهتری در زندگی خودتان دارید: در این مشاغل، شما می‌توانید برنامه کاری خود را با توجه به برنامه زندگی تنظیم کنید و در برخی موارد مرخصی‌های اضطراری برای خود در نظر بگیرید.

معایب کار در منزل

 • رئیس شمایید: وقتی که شما رئیس کسب و کار خود هستید، احتمالاً در برخی موارد تنبلی‌هایی به خرج می‌دهید که تعهد کاری شما را زیر سؤال می‌برد. متاسفانه تعداد افرادی که خود را مقید به انجام برنامه‌های کاری کنند، بسیار کم است و همین موضوع باعث می‌شود که درصد بالایی از افراد در مشاغل خانگی با شکست مواجه شوند.
 • همه چیز برگردن شماست: اگر به صورت تک نفری در خانه بخواهید کار کنید تمام امورات مربوط به کسب و کارتان به شما مربوط است مثلا حسابداری، برنامه ریزی و مدیریت کسب و کار را یک نفره باید انجام دهید.
 • مجبورید کار کنید: در بعضی از کارهای کارمندی می توانید احمال کاری کنید و کارها را پشت سر بی اندازید و آخر ماه هم حقوق دریافت کنید. اما در کسب و کار خانگی باید کار کنید تا در ازای آن پول دربیاورید.
 • نداشتن درآمد پایدار ممکن است شما را نگران کند: نداشتن امنیت شغلی و نبود درآمد پایدار یکی از بزرگترین معایب کار در منزل است که نمی‌توان در آن درآمدی پایدار و همیشگی در نظر گرفت و فرد باید برای به دست آوردن مشتری بالقوه در گام‌های بعدی بجنگد.
 • خبری از بیمه و مزایا نیست: بله! درست فهمیدید! در قوانین بیمه‌ای هنوز بیمه خاصی برای مشاغل خانگی در نظر گرفته نشده است و شرکت‌ها نیز نمی‌توانند چنین مشاغلی را پوشش دهند. البته ایده استفاده از بیمه برای این افراد مطرح شده است که به نتیجه رسیدن آن، می‌تواند یک خبر خوب و امیدوارکننده باشد. در هر صورت فعلاً بیمه خاصی برای مشاغل خانگی وجود ندارد و این می‌تواند نگران‌کننده باشد.
بیشتر بخوانید:  آموزش بازاریابی و راه اندازی کسب و کار با اینستاگرام

رازهای موفقیت در کار در منزل


رازهای موفقیت در کار در منزل

اگر تا اینجای مقاله هیچ کدام از معایب این حوزه برای شما مشکل جدی به حساب نیامد و همچنان میخواهید یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنید، می‌خواهیم رازهایی به شما بگوییم که روی کسب و کارتان تاثیر گذار است.

با هرکسی که چیزی می‌داند در ارتباط باشید:
اگر قصد موفقیت در این حوزه را دارید، باید با افراد مختلف در ارتباط باشید و حتی الامکان از آنها نکات و موارد کوچک و بزرگ را یاد بگیرید. مهم نیست که نقطه مورد نظر تا چه اندازه بزرگ و یا تأثیر گذار باشد، بلکه در هر صورت از این نکات می‌توانید برای بخش‌های مختلف کار خود استفاده کنید و این موضوع به شما کمک شایانی خواهد کرد.

به مرور زمان برای خود برند باشید:
بدون شک بعد از مدتی فعالیت به صورت مشاغل خانگی، به اندازه کافی شناخته شده خواهید بود و احتمالاً ده‌ها و شاید صدها نفر با شما در ارتباط هستند. این بهترین فرصت برای شما برای تبدیل شدن به یک برند است و می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در حوزه مترجمی و نویسندگی سایت فعالیت می‌کنید، باید سعی کنید که از طرق مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، کانال‌های ارتباطی مختلف، وبسایت‌ها و سایر شیوه‌های تبلیغاتی، خود را به افراد دیگر معرفی کنید و از این طریق یک برند معتبر برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

برای تمامی فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنید:
خوبی کار در منزل این است که شما تنها به یک حوزه خاص محدود نیستید و با یادگیری در هر بخشی می‌توانید برای خود یک فعالیت ایجاد کنید. این موضوع باعث می‌شود که در بلندمدت تنوع فعالیتی شما بالا رود و مشتریان شما در گروه‌های مختلفی قرار گیرند که سفارش هر کدام از آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. این وضعیت هم می‌تواند یک خبر خوب و هم یک خبر بد باشد. خوب از این لحاظ که شما در کار خود موفق بوده‌اید و از این به بعد می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید. اما بد از این لحاظ که نیاز به برنامه‌ریزی به صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت خواهید داشت تا بتوانید سفارشات مختلف را انجام دهید و در مسیر خود موفق عمل کنید.

تحقیق کنید و بجنگید:
با توجه به وضعیت کار و اشباع بودن مشاغل اگر شما پروژه ها را منصفانه و با وجدان کاری انجام دهید و سر موقع به کارفرما تحویل دهید مطمعن باشید آن کارفرما برای شما به عنوان یک تبلیغ زنده عمل می کند و مشتریان جدید زیادی جذب شما می شوند.

زنجیر مشتریان بسازید:
در کسب و کار خانگی ارتباط با مشتریان بسیار کمتر است و شما با افراد کمتری سر و کار دارید. اگر چه از لحاظ روحی و روانی این موضوع به سود شماست، اما از لحاظ بازاریابی و تبلیغات نمی‌تواند کمک چندانی به شما بکند. در اینجا، علاوه بر داشتن یک پروفایل مناسب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، استفاده از مشتریان برای بازاریابی غیر مستقیم بهترین راهکار است. در این شیوه باید از مشتریان خود بخواهید که شما را به افراد دیگر معرفی کنند تا از این طریق بتوانید مشتریان بیشتری در هر حوزه جذب کنید.

چند نکته ساده و حیاتی برای کار در منزل


چند نکته ساده و حیاتی برای کار در منزل

 • با کارفرمای خود صمیمی باشید و سعی کنید راه‌های ارتباطی مختلفی با آنها ایجاد کنید.
 • ممکن است در برخی موارد برای پرداخت هزینه پروژه به مشکل بخورید که بهتر است دوستانه این موضوع را حل کنید.
 • همیشه در مورد پرداختی‌ها با کارفرمای خود توافق کنید و یک تاریخ مشخص در نظر بگیرید.
 • قبل از شروع کار از آنها بخواهید که هدف خود از انجام پروژه را به طور کامل به شما اعلام کنند.
 • در صورت وجود ایراد و مشکل، سعی کنید در کمال آرامش آنها را برطرف کنید و زمان کافی به انجام پروژه اختصاص دهید.
 • هیچ وقت سرعت در انجام کار را بر کیفیت آن ترجیح ندهید و سعی کنید که درآمد در اولویت دوم شما باشد.
 • همیشه به تنوع کاری خود فکر کنید تا از محیط منزل و شرایط کار در آن دل زده نشوید.
 • اگر مسائل مختلف میزان کار شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اتاق کار خود را همانند یک دفتر درست کنید.
 • زمان فعالیت خود در مشاغل خانگی را همانند کارهای دولتی و دائمی تنظیم کنید.
 • استراحت کنید و سعی کنید از کار خود لذت ببرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *